Masz pytania? DZWOŃ 570 315 316 w godz. 7-22 udzielimy wszelkich niezbędnych informacji

domek ikona
Pasieka Pszczeli Port
tło

ZOBACZ POZOSTAŁE WPISY 

20 lutego 2024
 Wymiana matek pszczelich w pasiece jest tematem często dyskutowanym wśród pszczelarzy, a decyzja dotycząca tego, czy należy to robić, ma istotne konsekwencje dla zdrowia i wydajności całej populacji pszczół w
15 lutego 2024
Pszczelarz.

KIEROWNIK
PASIEKI

AUTOR TEKSTU

ARTUR

05 stycznia 2024

NOWOŚCI NA SEZON 2024

NOWOŚCI NA ROK 2024r

 

Miło nam poinformować że na najbliższy sezon tj 2024r mamy dostępnych kilka nowości.

 

CARNICA PESCHETZ Varroa Tolerance - selekcjonowana na higieniczność w kierunku warrozy. Unasienniona na trutowisku w Niemczech selekcjonowanymi rodzinami ojcowskimi wykazujacymi cechy które pozwalają rodzinom pszczelim na funkcjonowanie bez leczenia w kierunku varroa destruktor.

 

Apis Mellifera SICULA - ciemna pszczoła włoska posiadająca geny pszczóły afrykańskiej. Hodowla tej pszczoły prowadzona jest na Sycyli, od początku jej założenia nigdy nie była leczona na Varroa Destruktor. Doskonale radzi sobie z pasożytem. SICULA jest pszczołą łagodną bardzo dobrze zimująca z niezwykle wczesnym rozwojem wiosennym. Rozpoczyna czerwienie już początkiem stycznia utrzymując dużą siłę rodzin. Jest pszczoła potrafiącą pracować w skrajnie wysokich temperaturach. Pracuje nawet przy 40C. 

 Historia czarnej pszczoły sycylijskiej to opowieść o wytrwałości i oddaniu, która zaczęła się na Sycylii, gdzie od lat 70. XX wieku była kultywowana i rozwijana. Niestety, wraz z preferencją pszczelarzy dla importowanych pszczołami liguryjskich, sycylijska pszczoła czarna została postawiona w cieniu. Jednakże, dzięki determinacji entomologa Pietro Gendoso i jego ucznia, Carla Amodeo, ta wyjątkowa odmiana pszczoły została ocalona od wyginięcia. Dzięki ich staraniom, udało się zachować czystość genetyczną pszczoły, instalując ule na różnych wyspach, co pozwoliło zachować unikalność gatunku.

Cechy morfologiczne czarnej pszczoły sycylijskiej są wyjątkowe, dzięki adaptacji do ekstremalnych warunków klimatycznych. Pszczoły te potrafią produkować miód zarówno w zimie, jak i w ekstremalnych temperaturach latem, co stanowi ich wyjątkową cechę. Co więcej, są one bardzo posłuszne, co ułatwia pracę pszczelarzom podczas ekstrakcji miodu.

Właściwości miodu z czarnej pszczoły są niezwykle imponujące, ze względu na jego bogactwo w przeciwutleniacze i substancje przeciwbakteryjne. Jest to naturalny środek o właściwościach leczniczych i terapeutycznych, który wspiera zdrowie i dobre samopoczucie.

Dzięki zaangażowaniu Carla Amodeo i innych pszczelarzy, utworzono Prezydium Slow Foodu, które działa na rzecz ochrony i reintrodukcji tego cennego gatunku pszczoły. Projekty badawcze i reintrodukcyjne wspierane finansowo przez region Sycylii oraz inne instytucje naukowe mają na celu ochronę i rozmnażanie czarnej pszczoły sycylijskiej, aby mogła ona ponownie zasiedlić południowe wyspy.

Mamy nadzieję, że wysiłki te przyczynią się do zachowania tego unikalnego gatunku i umożliwią mu rozwój na terenie wysp Sycylii.

 

BUCFAST KB MONTICOLA - matki reprodukcyjne pochodzą od uznanego w świecie hodowcy Kelda Brunstrupa. Pszczoły te w sezonie tworzą bardzo duże rodziny, i w dużej sile zimują. Miodność to ich podstawowa cecha która bardzo szybka da się zauważyć. Na pożytkach towarowych pokazują swoje walory. Bucfast KB Monticola jest pszczoła łagodna dobrze trzymającą się plastra. 

 

BUCKFAST KB na CACASICA - te matki pochodzą od Kelda Brunstrupa. Posiadają geny pszczoły Kaukaskiej przez co wybitna jest ich miodność. Bardzo dobrze wyszukują pożytki. Tworzą  w sezonie duże rodziny natomiast do zimy idą w umiarkowanej sile. Maja dynamiczny rozwój wiosenny który pozwala im uzyskać pełna siłę na rzepak.

instagram
you tube
facebook

Zamów strzałka

Zadzwoń lub zamów online 

© PSZCZELI PORT 2023

Pasieka Hodowlana Pszczeli Port

 

pinezka ikona ul. Marynopole 26, 23-230 Trzydnik Duży | woj. Lubelskie

 

telefon ikona +48 570 315 316

Pasieka hodowlana Pszczeli Port logo